GİDER PUSULASI DÜZENLEME

<< < (10/21) > >>

fatma_79:
merhaba arkadaşlar gider pusulası ile ilgili olarak benimde bir sorum olcak sizlere biz bir produksiyon firmasıyız ve jıngle müzik seslendirme gibi işlerde dışarda calışan kişileri iş oldukca cağırırız ve onlara gider pusulası imzalattabilir miyiz imzalatırsak yüzde kaç Gelir vergisi oranı olmalı ve muhasebeleştirme işlemi nasıl olmalıdır yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

mali_mübaşir:
EĞER VERGİ MÜKELLEFİ DEĞİLSE İŞİ YAPAN ARKADAŞLAR GİDER PUSULASI DÜZENLEYEBİLİR VE GİDER KAYDEDEBİLİRSİNİZ. ANCAK FAALİYET ARIZİ KAZANÇ OLDUĞUNDAN İSTİSNA TUTARI 10.000 ytl'DEN FAZLA OLAN KISIM İÇİN %20 TEVKİFAT YAPMANIZ GEREKİR. EĞER İŞİN TUTARI 10.000 YTL'DEN DÜŞÜKSE TEVKİFAT YAPMANIZ GEREKMEZ. MUHASEBE KAYDI İSE SİZİN HESAP PLANINIZA GÖREŞÖYLE OLMALI

740 - DIŞARIDAN ALINAN HİZMETLER
191- KDV
              100, 102- KASA, BANKA

zeyneb80:
değerli üstatlar;
nihai tüketiciden  fırın işletmemizde kullanmak üzere 5 ton odun aldık gider pusulası düzenleyeceğiz burda herhangibir tevkifat yapıyormuyuz ...tşk.ederim...

Hasan Bozkurt:
Arkadaşlar merhaba,

1- Gider Pusulasını malı satan yada hizmeti yapan değil, bu kapsamdaki kişilerden alınan mal ve hizmetler için alıcı firma tarafından düzenlenir ve bu kişilere imzalattırılır. Bu şekilde düzenlenen Gider Pusulası, mal ve hizmeti satan kişiler tarafından verilmiş fatura gibi işlem görür.

2- Gider Pusulası belge düzeniyle ilgili olup, Vergi Usulk Kanunun 234.maddesinde düzenlenmiştir.  I. ve II. sınıf tüccarlar ile basit usule tabi mükellefler; Vergiden Muaf Esnaftan yaptıkları mal ve hizmet alımları ile,  I. ve II. sınıf tüccarların altın, mücevher gibi kıymetli kişisel eşyalarını satanlardan yaptıkları kıymetli mal alımları için alıcılar tarafından düzenlenir.

3- Esnaf Muaflığı Gelir Vergisi Kanunu'nun 9. maddesinde düzenlenmiştir. Sözkonusu madde de Odun satanlar bulunmadığı için , 5 ton odun satan kişinin Vergiden Muaf Esnaf değil Vergi mükellefi olması ve fatura vermesi gerekir. Ayrıca, Ormandan ağacı kesmek bildiğim kadarıyla Orman İdaresi tarafından yapılmaktadır. Orman İdaresi de bunu kereste ve odun tüccarlarına fatura ile satmaktadır. Bu olsa olsa ormandan  kaçak kesilmiş ağaçlar olabilir. ( yanlışım varsa lütfen düzeltiniz. )

4- Stopaj konusuna gelince; Gelir Vergisi  Kanunu'nun 94.maddesine baktığımızda, Esnaf Muaflığından yararlananlard an alınan mal ve hizmetler için stopaj yapılır denilmektedir. Bu vatandaş muaflık kapsamına girmediği için bu kapsamda stopaj yapılmaz. Ancak, kendi yetiştirdiği ağaçları Orman İdaresinin izni ile kesip ( izin olmasa da olabilir. )  satıyorsa yani satan kişi Gelir Vergisi Kanunundaki ÇİFTÇİ tanımına giriyorsa o zaman 94. maddeye göre % 4  Zirai Gelir Vergisi Stopajı yapılır. Tabi bunun yapılması için vatandaşın ÇİFTÇİ sattığı malın ZİRAİ MAHSÜL tanımına girmesi ve Gider Pusulası değil  Müstahsil Makbuzu  düzenlenmesi gerekir.

Fatma Hanımın bahsettiği hizmeti pek anlayamadım. Konuyu biraz açar ve konuyu tam olarak yazarsa ona göre birşey yazabilirim.

Saygılarımla

fatma_79:
Hasan Bey merhabalar
Biz reklam produksiyon firmasıyız ve işimiz gereği radyolarda çıkan reklam müziklerini veyada televizyonda çıkan reklamların müzik yapımı ile uğraşırız,ve bu müzikleri yaparkende vokalistlere yada enstürüman çalan kişilere ihtiyacımız olur ama sürekli değil arada bir olur bu durum biz bunlara yaptıkları iş gereği olarak para verdiğimizde gider pusulası düzenleyebilirmiyiz düzenlersek gelir vergisi oranı varmıdır varsa kaçtır ve muhasebe kaydı ne şekilde olmalıdır yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim iyi calışmalar

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa