İhraç Kayıtlı Satışlar ve KDV İadesi

<< < (26/28) > >>

Gökhan Tel:
Merhaba,
Ödeme çıkmıyor ve Devir Var ise, İhracaatçı firma size Gümrük Belgelerini verdikten sonra (en geç 3 ay içinde) Gümrük Belgesi, İndirilecek KDV Listesi (bunu internetten hazırlmanız gerek), Dönem KDV Beyannamesi, Kesilen Fatura Fot ile Bağlı Bulunduğunuz vergi dairesine dilekçe ile müracaat ediyorsunuz.
İster Nakit İade, İsterseniz Çıkacak Vergilerinize (KDV-Stopaj-Geçici Vb..) Mahsup İsteyebilirsiniz.
Bura da Dikkat Etmeniz Gereken KDV Beyannamesin de İhraç kayıtlı satışı  ilgili satırda (ihraç kayıtlı teslimler) göstermeniz. Tabi Matraha da Dahil Etmiş Olmanız gerekiyor. (teslim ve hizmet bedeli bölümün de).
Devir KDV'ye Eklemek Kanaatimce Uygun Değil.
Umarım Açıklayıcı Olmuştur. Kolay gelsin..

Oktay Şentürk:
merhaba.

Ben aracılı ihracat yapan bir tekstil firmasında çalışıyorum . Eylül ayında 3065 e göre ihracat yapacağımız bilgisi geldi . Bugüne kadar dış ticaret firmasıyla malımızı ihraç edip kdv iademizi o firmadan alıyorduk .Birkaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim .

3065 e göre yaptığım ihracatın listeleri nasıl olacak . hem aracılı ihracat yapan firmaya hemde vergi dairesine ayrı ayrı listelermi vereceğim . vergi dairesi tam olarak neler istiyor . bir faturamda hem aracalı hemde 3065 e göre mal alımı varsa nasıl ayıracağım . bu konuda detay bilgiye ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

Muammer Kayar:
Oktay bey merhaba,

3065'e göre satıştan kastınız 3065 sayılı kanunun 11/1-c bendi olsa gerek (ihraç kaydıyla mal teslimleri)

İhraç kayıtlı satışla ilgili olarak İnternet vergi dairesinden yeni format ind. KDV listesini düzenleyip sisteme yüklemeniz gerekiyor, bunun dışındaki belgeleri (onaylı GÇB ve fatura örneği) kağıt ortamında vergi dairenize vermelisiniz,

Doğrudan ihracat için ise ind. KDV listesine ilave olarak diğer 3 tabloyu da (Yüklenilen KDV-GÇB listesi-Satış faturaları listesi) hazırlayıp sisteme yüklemeniz gerekecek,

Devamında da mahsuben veya nakden iadeniz sözkonusu olacaktır.

Melek Aydan:
merhabalar
İMALATÇI olmayan mükellefimiz DIŞ TİCARET sermaye şti ne İHRAÇ KAYITLI mal teslimi yaparsa kdv tecil ve terkin uygulamasından faydalınırmıyız.

2-yoksa ihraç kayıtlı fatura kesmek için( illa imalatçı olmak kapasite raporuna sahip olmak) gerekir mi

Serdar Güneşli:
Selam Melek Hnm. İhraç kaydıyla mal teslimi yapılabilmesi için, ihraç kaydıyla mal teslim eden mükellefin imalatçı olması gerekmektedir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığıda imalatçıyı aşağıdaki şekilde tanımlamıştır
Sanayi siciline kayıtlı ve Sanayi sicil belgesine haiz olması.
Sanayi Odası, Ticaret Odası veya esnaf ve sanatkarlar derneğine kayıtlı olması.
İmalat işinde en az 5 işçi çalıştırması.
Sanayi sicil belgesinde yer alan üretim konusunda gerekli araç parkına sahip olması.
Bu şartları topluca taşıyan imalatçıların, kendi üretimine ilave olarak fason imalat da yaptırmaları halinde, Fason imalatı, sadece sanayi sicil belgesinde yazılı üretim dallarında yaptırmaları gerekir.Fason olarak yaptırılan imalatta işin riski ve organizasyonun u bizzat üstlenmeleri gerekmektedir. Fason olarak imal ettirilen mallarla ilgili ham madde ve yardımcı maddeleri temin etmeleri gerekmektedir. Ancak diğer şartları taşımakla beraber sadece Sanayi ve Ticaret Bakanlığına başvurup belgenin alınacağına dair olumlu görüş alanlar da tecil-terken-iade uygulamasından yararlanırlar.İhraç kaydıyla teslim edilmiş malın imalatçı tarafından üretilmiş olması şarttır. Yani ihraç kaydıyla satışını yaptığı malın ihraç edilen nihai mamul olması gereklidir.Yin e fason olarak da imal ettirilen malın nihai mamul olması gerekmektedir.
İmalatçı olmayan mükellefler tarafından “Dış Ticaret Sermaye Şirketleri”’ne ihraç kaydıyla yapılan teslimler, yukarıda yapılan imalatçı tanımı kapsamına girmeyen mükelleflerin “ihracatı taşvik kararları” uyarınca “Dış Ticaret Sermaye Şirketleri”’ne ihraç kaydıyla yaptıkları teslimler içinde Katma Değer Vergisi kanununun 11/2. maddesi gereği bakanlığa verilen yetkiye dayanılarak gerekli şartları taşıması halinde tecil terkin işleminden faydalanabilir .

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa