TAHSİLAT / TEDİYE MAKBUZU

<< < (5/6) > >>

ahmedo:
Arkadaşlar acemiyim ben  etada tahsilat makbuzu nasıl işlenir benden önceki arkadaş tahsilat makbuzlarını genel muhasebe modülünde işlemiş bizim firmanın kestiği tahsilat makbuzları nereye bize gelen tahsilat makbuzları hangi modüle işlenir yardımcı olursanız sevinirim 

Arzu Horus:
merhaba...

kargo ile gönderilmesi düşünülen bir evrağın fotokopisi tahsilatı yapacak olan firmaya fakslansa,
bu faksa firma tahsilat makbuzu yazıp karşı tarafa fakslansa (makbuzun aslı evrağın aslı geldiğinde karşı tarafa gönderilecek)
sorun olur mu?

kavyel:
mrb ön muhasebede çalışıyorum. firmadan sattığımız mal karşılığında çek aldık. çek girişini yaptım. sonra bu çeki aldığımız mal karşılığında ciro ettik bunu da borç çeki olarak işledim. sonra karşı taraf bize tahsilat makbuzu kesti. bu tahsilat makbuzu ile ilgili ne yapmam gerekir. nasıl işleme alıcam. tahsilat makbuzuyla ilgili nasıl işlem yapmam gerekir. aldığımız ve kestiğimiz tahsilat makbuzyla ilgili kapsamlı bi şekilde bilgi verir msiniz?

Hulaguhan Küçükolcay:
merhaba suzan hanım

malı sattığınızda
120   (b)
         600 (A)
         391  (a)
kaydınız yapıyorsunuz.

çek aldığınızda
101 (b)
           120 (A)
kaydınız yapıyorsunuz

sonra çeki ciro ettiniz
320 (b)
        101 (a)
olarak kayıt ediyorsunuz

yukarıda ki sorunuzda borç çeki işledim demişssiniz borç çekleri hesabı yani (103) hesap çalıştırmazssınız.
103 hesap firmanın kendisinin kesmiş olduğu çek veye senet gibi borçlanmalarda kullanılır ve alacak olarak çalışna hesaptır.yani firma çeki kestiğinizde 103 alacaklanır 320 satıcı veya diğer ilgili hesap borçlanır.Ödediğinizde de banka alacaklanır 103 hesap borçlanır.
yine bir sorunuz olursa sorun.

Ece Şen:
ARKADAŞLER BEN YENİYİM ARANIZDA BENİMDE SİZE BİR SORUM OLUCAKTI TAHSİLAT MAKBUZLARININ İŞLENMESİNDE ÇOK ZORLANIYORUM HATTA AYIR EDEMİYORUM HANGİS ALICAKLI HANGİSİ BORÇLU KAŞESİNDEN ANLAYABİLRSİN DEDİLER BANA AMA BU SEFERDE ÖRNEĞİN BİZİM İRKET BUNU KALKIP BİR BAŞKASINA VERDİĞİ ZAMAN DA KAFAM KARIŞIYOR

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa