MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ

<< < (5/6) > >>

Hasan Bozkurt:
Atilla Bey merhaba,

Motorlu taşıtlar vergisi gider kaydedilebilrm i veya hangi taşıtların MTV si gider kaydedilir ?  Bu sorunun yanıtını  aşağıdaki kanun maddesinde bulabilirsiniz . Tabii ki , sözkonusu kanuna bağlı vergi tarifelerine bakmalısınız.

197 SAYILI MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ KANUNU

Gider Kaydedilmeme Hali
Madde 14-

Bu Kanuna bağlı (I), (III) ve (IV) sayılı tarifelerde yer alan taşıtlardan (Ticari maksatla kullanılan uçak ve helikopterler ile taşıt kiralama faaliyeti ile uğraşan işletmelerin bu amaçla kiraya verdikleri taşıtlar hariç) alınan vergi ve cezalar ile gecikme zamları gelir ve kurumlar vergilerinin matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilmez.
 
Umarım bu madde ile vergi tarifelerini incelediğinizde hangi taşıtların vergisi gider kaydedilir hangi taşıtların vergisi gider kaydedilemez bunu net olarak tespit edebilirsiniz.

Okay Kır:
Slm Kolay Gelsin
3 Adet tırımız var muayene zamanları 2 gün sonra fakat bu araçlara ait mtv leri ocak ve haziran ödemelerini yapnadık yani tırların borcu var bu şekilde muayene yapılırmı ve ayreten tırların trafik cezaları var ödenmemiş-ödenmemiş mtv ve trafik cezaları varken muayene yapılırmı  yapılamaz ise ne gibi sıkıntılar olur
Bu tırlar leaseng ile alınmış yani mtv borcu leaseng firmasının yeni yasa ile taksitlendirme yapmak istesek leaseng firmasımı bu talep te bulunmalı
Teşekkürler

gölge:
merhaba aranıza yeni katılanlardanım  :) ilk konum bir soru olacak yardıcı olursanız sevinirm şimdiden teşekkür ederim

* MTV Kasko bedelinin % 5 ini ödemek için dilekçe yazmam gerekiyor biraz araştırdım ama bulamadım hesaplamaları yaptım ama dilekçem kaldı sadece nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor ¿

Muammer Kayar:
Yasemin hanım merhaba,

Konu ile ilgili olarak sigorta acentenize başvurmalısınız, MTV indirimi hakkında İVDB duyurusu aşağıdaki gibidir

Alıntı

Kasko değeri dolayısıyla MTV indiriminden nasıl faydalanabilir im?

Aracınızın yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi, kasko değerinin % 5’inden fazla olduğu takdirde, ödeyeceğiniz yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı, aracınızla aynı yaş grubunda yer alan bir alt kademedeki taşıta isabet eden vergi tutarı kadar olacaktır.

Örneğin 1 yaşındaki aracınızın motor silindir hacmi  1801-2000 cm3 arasında ve aracınız için hesaplanan yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi aracınızın kasko değerinin % 5’inden fazla ise, ödemeniz gereken  Motorlu Taşıtlar Vergisi 1 yaşında ve bir alt kademede yer alan (1600-1800 cm3 ) araçların vergisi kadar olacaktır. 

Bu indirimden faydalanabilme niz için; aracınızın kasko değerine ait bildirim formunun yetkili sigorta acentesinden alınarak ilgili vergi dairesine başvurulması gerekmektedir.

gölge:
Teşekkür ederim

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa